SIRC - Sport Research The World's Leading Sport Resource Centre LoginContact UsSite MapFAQsHome
Print this page
Favourite Links

Careers
Resources
News Service
Conference Calendar

Login

Email Address:


Password:


Forgot Your Password?

Not yet a member? Register Now!


SIRC on the web


Press Releases

Press Release Service

Disponible en français

« Back to Latest News

CanoeKayak Canada names Sprint National Teams

OTTAWA – CanoeKayak Canada is pleased to name its sprint National Teams for the 2013-2014 season. Selections are based on results of the 2013 competition season as set out in the selection criteria.

Carded National Team

Up to 42 National Team athletes receive carding support through Sport Canada’s Athlete Assistance Program. The full National Team roster is subject to change over the course of the year based on performance evaluations and specific team selections. Athletes may be named to race for Canada regardless of carding status.

National Development Teams

CanoeKayak Canada has named a 56-athlete Senior Development Team and a 35-athlete Junior Development Team. These athletes have been identified for development opportunities such as training camps.

Carded / Senior National Team

Men's Kayak 1000m

Hometown

Club

Coach
Adam van Koeverden

Oakville, ON

Burloak

Scott Oldershaw
Brady Reardon

Burlington, ON

Burloak

Dave Robertson / Scott Oldershaw
Étienne Beauchesne

Quebec, QC

Trois-Rivières

Dave Robertson / Mathieu Pelletier
Philippe Duchesneau

Montreal, QC

Pointe-Claire

Dave Robertson / Marc Creamer
Rob Clarke

Mississauga, ON

Burloak

Dave Robertson
Marshall Hughes

Waverley, NS

Cheema

Dave Robertson / Mike Kerrivan
Sam Roworth

Toronto, ON

Balmy Beach

Dave Robertson / Peter Martinek
Angus Mortimer

Ottawa, ON

Rideau

Dave Robertson / Mike Robinson
Andrew Jessop

Halifax, NS
Maskwa
Dave Robertson / Chad Brooks

Men's Kayak 200m

Mark de Jonge

Halifax, NS
Maskwa
Frédéric Jobin
Ryan Cochrane

Windsor, NS
Lac-Beauport
Frédéric Jobin
Hugues Fournel

Montreal, QC
Lachine

Frédéric Jobin
Richard Dober Jr.

Trois-Rivière, QC
Lac-Beauport

Frédéric Jobin
Etienne Morneau

Quebec, QC
Lac-Beauport

Frédéric Jobin
Shaun Fair
Waverley, NS
Cheema

Frédéric Jobin
Austin Denman

Dartmouth, NS
Banook

Frédéric Jobin / Jeff Houser
Jacob Sosna

Carleton Place, ON
Carleton Place
Frederic Jobin / Joel Hazzan

Men's Canoe 1000m

Mark Oldershaw
Burlington, ON
Burloak
Scott Oldershaw
Benjamin Russell

Dartmouth, NS
Banook

Lazlo (Csom) Latorovszki
Gabriel Beauchesne-Sevigny

Trois-Rivières, QC
Trois-Rivières
Lazlo (Csom) Latorovszki
Paul Bryant

Richmond Hill, ON
Burloak
Lazlo (Csom) Latorovszki
Roland Varga
Richmond Hill, ON
Richmond Hill
Lazlo (Csom) Latorovszki
Marc Tarling

Pointe-Claire, QC
Pointe-Claire
Csom Latorovszki / Marc Creamer

Men's Canoe 200m

Jason McCoombs
Dartmouth, NS
Banook
Robert Stott / Jan Kruk
Aaron Rublee
Kamloops, BC
Burloak
Rob Stott
Cory Rublee

Kamloops, BC
Burloak
Rob Stott
Ben Tardioli
Ottawa, ON

Rideau

Rob Stott / Mike Robinson

Women's Kayak

Genevieve Beauchesne-Sévigny
Trois-Rivières, QC

Pointe-Claire

Mark Granger / Marc Creamer
KC Fraser
Oakville, ON
Balmy Beach
Mark Granger / Peter Martinek
Émilie Fournel

Montreal, QC
Lachine
Mark Granger / Franck Gomez
Michelle Russell
Waverely, NS
Cheema
Mark Granger/ Mike Kerrivan
Hannah Vaughan

Dartmouth, NS
Banook
Mark Granger / Jan Kruk
Una Lounder

Dartmouth, NS
Senobe
Mark Granger
Andreanne Langlois

Québec, QC
Trois-Rivières

Mark Granger / Mathieu Pelletier
Alexa Irvin

Kentville, NS
Maskwa

Mark Granger / Chad Brooks
Genevieve Orton

Lake Echo, NS
Orenda

Mark Granger

Paracanoe

Christine Gauthier
Pointe-Claire, QC
Pointe-Claire
Mark Granger
Dave Waters

Fox Point, NS

Maskwa
Mark Granger

Developmental Cards

Lissa Bissonnette
Sherbrooke, QC
Pointe-Claire
Mark Granger / Marc Creamer
Jessica Leduc

Trois-Rivières, QC
Pointe-Claire

Mark Granger / Mathieu Pelletier
Charles-Antoine Girouard

Trois-Rivières, QC
Trois-Rivières

Frédéric Jobin / Mathieu Pelletier
Maxim Poulin
Québec, QC

Lac Beauport
Rob Stott / Luc Grenier
Neil Lang
Waverley, NS

Cheema

Dave Robertson / Mike Kerrivan
Mark James

Dartmouth, NS
Senobe

Csom Latorovszki / Robert Kuteyko
Senior National Development Team

Men’s Kayak
Marshall Hughes
Cheema (Waverley, NS)

Dave Robertson / Mike Kerrivan
Étienne Beauchesne
Trois Rivières (QC)

Dave Robertson / Mathieu Pelletier
Sam Roworth

Balmy Beach (Toronto, ON)

Dave Robertson / Peter Martinek
Austin Denman

Banook (Dartmouth, NS)
Frédéric Jobin / Jeff Houser
Jacob Sosna

Carleton Place (ON)
Frederic Jobin / Joel Hazzan
Neil Lang

Cheema (Waverley, NS)

Dave Robertson / Mike Kerrivan
Andrew Jessop

Maskwa (Halifax, NS)

Dave Robertson / Chad Brooks
Philippe Duchesneau

Pointe-Claire (QC)

Dave Robertson / Marc Creamer
Rob Clarke

Burloak (Oakville, ON)
Dave Robertson
Charles-Antoine Girouard

Trois Rivières (QC)

Frédéric Jobin / Mathieu Pelletier
Jarret Kenke
Saskatoon (SK)

Dave Robertson / Andrzej Gronowicz
Keir Johnston

Mississauga (ON)
Lucie Radonova
Pierre-Luc Poulin

Lac Beauport (QC)

Luc Grenier
Liam O’Brien

Banook (Dartmouth, NS)
Jan Kruk
Alexander Scott

Maskwa (Halifax, NS)
Jon Pike
Patrick Dann
Chinook (Victoria, BC)
Rhys del Valle
Marc-Alexandre Gagnon

Trois Rivières (QC)
Mathieu Pelletier
Mykel Kowaluk
Saskatoon (SK)

Andrzej Gronowicz
Brian Malfesi

Ridge (Maple Ridge, BC)

Piotr Majewski
Colin Black

Carleton Place (ON)
Ryan Blair
Eric Ellery

Balmy Beach (Toronto, ON)
Peter Martinek
Hunter Morrissey

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan

Men’s Canoe
Jason McCoombs

Banook (Dartmouth, NS)
Robert Stott / Jan Kruk
Marc Tarling

Pointe-Claire (QC)
Csom Latorovszki / Marc Creamer
Roland Varga

Richmond Hill (ON)

Lazlo (Csom) Latorovszki
Mark James

Senobe (Dartmouth, NS)
Csom Latorovszki / Robert Kuteyko
Ben Tardioli

Rideau (Ottawa, ON)

Rob Stott / Mike Robinson
Maxim Poulin

Lac Beauport (QC)
Rob Stott / Luc Grenier
Evan Bezemer

Mississauga (ON)
Kyle Jeffery
Jeremy Stott

Burloak (Oakville, ON)

Adam Oldershaw
Craig Spence

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan
Thomas Hall

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan
Drew Hodges

Rideau (Ottawa, ON)
Mike Robinson
Antoine Meunier

Lac Beauport (QC)

Luc Grenier
Jean-Felix Brouillette
Lachine (QC)

Samuel Raiche
Thomas Thrall

Burloak (Oakville, ON)
Adam Oldershaw
Thomas Miller

Cheema (Waverley, NS)

Mike Kerrivan

Women’s Kayak
Michelle Russell

Cheema (Waverley, NS)
Mark Granger/ Mike Kerrivan
Andreanne Langlois

Trois Rivières (QC)
Mark Granger / Mathieu Pelletier
Alexa Irvin

Maskwa (Halifax, NS)
Mark Granger / Chad Brooks
Jessica Leduc

Trois Rivières (QC)

Mark Granger / Mathieu Pelletier
Lissa Bissonnette

Pointe-Claire (QC)

Mark Granger / Marc Creamer
Madeline Schmidt

Rideau (Ottawa, ON)
Mike Robinson
Sarah Vegas-Dubois

Pointe-Claire (QC)
Marc Creamer
Anna Hetzler

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan
Hayley Nelson

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan
Ailish McNulty

Mic Mac (Dartmouth, NS)
Chris Chaisson
Alanna Bray-Lougheed

Burloak (Oakville, ON)
Adam Oldershaw
Sammy Hall

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan

Women’s Canoe
Laurence Vincent-Lapointe

Trois Rivières (QC)
Mathieu Pelletier
Sarah-Jane Caumartin

Trois Rivières (QC)
Mathieu Pelletier
Taylor Potts

Balmy Beach (Toronto, ON)
Peter Martinek
Maria Halavrezos

Senobe (Dartmouth, NS)
Rob Baert
Hannah MacIntosh

Senobe (Dartmouth, NS)
Rob Baert
Mariah Godin

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan
Meghan Sibthorpe

Rideau (Ottawa, ON)
Mike Robinson

Junior National Development Team
Men’s Kayak
Zane Clarke

Banook (Dartmouth, NS)
Jan Kruk
Victor Turcanu

Ottawa River

Joel Hazzan
Robert Laureijs

Banook (Dartmouth, NS)
Jan Kruk
Maxence Beauchesne

Trois Rivières (QC)
Mathieu Pelletier
Duncan Sibthorpe

Pointe-Claire (QC)

Marc Creamer
James Lavallee

Toba (Winnipeg, MB)
Jerome Seremak
Nicolas Matveev

Richmond Hill (ON)
Igor Nikitovic
Mathieu Roy

Trois Rivières (QC)

Mathieu Pelletier
Albert Lavigne

Trois Rivières (QC)
Mathieu Pelletier
Jacob Steele

Maskwa (Halifax, NS)
Jon Pike

Men’s Canoe
Zach Morgan
Kamloops

Stanislav Marek
Clement Bouchard

Lac Beauport (QC)
Luc Grenier
Dan MacKnight

Senobe (Dartmouth, NS)
Rob Baert
David Provost

Lachine (QC)
Samuel Raiche
Isiah Higgs

Carleton Place (ON)
Pat Lester / Charlene McKenna
Sam Pennyfather

Burloak (Oakville, ON)
Adam Oldershaw
Tyler Graves

Cheema (Waverley, NS)
Mike Kerrivan
Jack Leahy

Senobe (Dartmouth, NS)
Rob Baert
Brady Garcia

Calgary

Edgar Garza

Women’s Kayak
Ariane Cyr

Lac Beauport (QC)
Luc Grenier
Olivia Denman

Banook (Dartmouth, NS)
Jan Kruk
Keisha Tomasik

Sherbrooke

Jon Stuart
Kate Braddon

Rideau (Ottawa, ON)
Mike Robinson
Jessica Hogg

Senobe (Dartmouth, NS)
Rob Baert
Kathleen Shreenan

Mic Mac (Dartmouth, NS)
Chris Chaisson
August Sibthorpe

Rideau (Ottawa, ON)
Cheyanne Farquharson
Lexy Vincent

Wascana
Gabor Kulcsar
Women’s Canoe
Katie Vincent

Mississauga (ON)
Kyle Jeffery
Jacqueline Dunn

Banook (Dartmouth, NS)

Jan Kruk
Nadya Crossman-Serb
Toba (Winnipeg, MB)

Jerome Seremak
Jillian Perrone
Burloak (Oakville, ON)

Adam Oldershaw
Juliette Brault
Pointe-Claire (QC)

Marc Creamer / Tamas Buday Jr
Nicole Jessop

Maskwa (Halifax, NS)
Jon Pike
Emmanuelle Guilbert

Pointe-Claire (QC)
Marc Creamer / Tamas Buday Jr
Jessica MacDonald

Mic Mac (Dartmouth, NS)
Chris Chaisson

CanoeKayak Canada is the national governing body for competitive paddling in Canada. The organization’s vision is to be a Canadian sport for families, communities and champions. From supporting clubs to developing a competitive National Team, CanoeKayak Canada works to grow a sport which is a rich part of Canada’s heritage.

-30-

Media Contact:

Ian Miller
Communications and Marketing Officer, CanoeKayak Canada
613.314.1352
imiller@canoekayak.ca

 

 

SIRC is pleased to provide the distribution of announcements however is not responsible for their respective content and translation. Please contact the person identified in each message for more information about the announcement.

SIRC is funded by Canadian Heritage